Tekstil Sektöründe Dijital Renk Akışı 👕

Haziran 1, 2020 0 Yazar: odakblog

COVID-19, tekstil de dahil olmak üzere birçok endüstrinin iş akışını zorlaştırdı. Seyahat ve sokağa çıkma yasakları birbirine bağlı tedarik zincirleri arasında ki çalışma biçimlerini yeniden düşünmeye zorluyor.

Halihazırda iş akışı içeresinde doğru rengi yakalamak ve hızlanmak için yeni yollar arayan markalar için bu bir fırsat olabilir. Bu küresel salgın, hazır giyim endüstrisinin çalışma şeklini değiştirmek için önemli kararlar almasına yardımcı olabilir. Amaç sadece bu krizden kurtulmak değil, aynı zamanda üretim için daha verimli, uygun maliyetli ve sürdürülebilir yollar da oluşturmak.
Belki de dijital renk akışına bir göz atmanın zamanı geldi.

Choosing a Spectrophotometer for Digital Color for Textiles X-Rite Blog

Dijital Renk Güvenilir mi?

3D tasarım, süreyi azaltmakta ve müşteri trendlerine ayak uydurmak için tasarımı hızlandırmayı ümit eden markalar için heyecan verici bir teknolojidir. Birçok tasarımcı Adobe dijital renk araçlarını ve CAD 3D programlarını zaten benimsemiş durumda.

Bununla birlikte, tekstil ve konfeksiyon sektöründe dijital iş akışına geçmek de birkaç endişe yaratıyor:

  1. Dijital tasarımlarda ve 3D sanallaştırma programlarında kullanılmak üzere doğru renk ve görünümü yakalamak için en iyi araç hangisidir?
  2. Kritik renk kararları ve onayları almak için ekran rengine güvenilebilir mi?

Cevaplar iç içedir. Evet, dijital renge güvenilebilir, ancak tekstil markalarının tasarım ve üretim boyunca renk doğruluğunu sağlamak için uygun ölçüm ve kalibrasyon cihazlarını kullanmaları gerekir. 

Tekstil İş Akışında Rengi Dijitale Dönüştürmenin Yolları

Tekstil endüstrisinde, fiziksel bir örnek üzerinde hem rengi hem de görünümü yakalamak için bir spektrofotometre kullanmak kaliteyi, tutarlılığı ve pazara sunma hızını büyük ölçüde geliştirir. Ekranda renk onayları vermek için, dijital renk dosyası tasarım yazılımına aktarıldığında renk açısından doğru olmalıdır.

Bu, doğru renk ölçüm cihazını gerektirir. Küresel geometrili spektrofotometreler tekstil kalite kontrol ve reçete için ideal olmakla birlikte, 45⁰: 0⁰ ekran renk onayları için dijital renk yakalamak için daha uygundur. 

Formülasyon için: Küresel Geometrili Spektrofotometreler          

Genel olarak marka sahipleri ve tedarikçileri, tekstil renk numunelerini ölçmek ve boya formülasyonu sırasında kullanılmak üzere spektral verileri yakalamak için bir küresel (d: 8⁰) cihaz kullanır. 

Cihaz nesneyi tüm yönlerden farklı bir şekilde aydınlatırken, ışığın % 99’undan fazlası her yöne rastgele yansıtılır ve saçılır. Dedektör, yansıtılan ışığı nesnenin yüzeyinden 8 ° açıyla alır, böylece doku ve dokuma gibi renkle ilgili olmayan malzeme çeşitlemelerinin etkilerini azaltır.

Küresel cihazlar laboratuvar çalışmalarında veya boya formülasyonu aşamasında renk oluşturmak ve kontrol etmek için en ideal olmakla birlikte, bir küresel spektrofotometre dokunun görsel etkisini göz ardı etmek için örneği aşırı aydınlattığı için oldukça yapay bir görüntüleme durumu yaratır. Küresel cihazla ekranda renk elde etmek, her yönden eşit olarak dağıtılmış ışık ile dağınık şekilde aydınlatılmış bir kar fırtınası sırasında rengi değerlendirmeye benzer bir görünüm senaryosu oluşturur.

Küresel geometrili spektrofotometreler, fiziksel tekstil örneklerinden spektral verileri yakalamak için doğru cihazdır, ancak yakaladığı rengi dijital olarak ekran üzerinde renge karar verirken kullanmak uygun değildir.

Bir tekstil iş akışında ekran rengi için en iyi cihazı seçmek için baskı ve ambalaj endüstrisine bakmalıyız.

Ekran Renk Kararları için: 45⁰: 0⁰ Spektrofotometre Kullanın

Choosing a Spectrophotometer for Digital Color for Textiles X-Rite Blog

45⁰: 0⁰ cihazı, insanların gündelik durumlarda rengi nasıl değerlendirdiğini taklit eden bir görüntüleme koşulunu canlandırır. 45⁰’den aydınlatılır ve 0⁰ açıyla görüntülenir. Özünde, 45⁰: 0⁰ bir cihaz, bir renk uzmanının rengi bir ışık kabininde görsel olarak değerlendireceği gibi renge “bakar”. Bu, kameradan ekrana ve ekrandan baskıya en iyi renk eşleşmesini sağlamak için grafik tasarım iş akışını kalibre etmek ve kontrol etmek için yıllardır kullanılan 45⁰: 0⁰ geometri enstrümanlarının arkasındaki temeldir.

Dip Not: Tek bir açıdan aydınlatılan ve yakalanan ölçümler, ekran üzerinden onay vermek için gerçekçi renk verileri sağlar. Tekstil iş akışında, dijital renk için kullanıldığında, fiziksel laboratuvar çalışmaları yapmadan ya da göndermeden ürünün rengi için uzaktan onay sağlayabilir.

Choosing a Spectrophotometer for Digital Color for Textiles X-Rite Blog

Yukarıdaki görüntü, 0⁰: 45⁰ (solda) ve bir küresel spektrofotometresinin (sağda) aynı kumaş örneğinden renk verilerini nasıl yakaladığını bize gösteriyor. Kürenin difüzyon aydınlatması, texture etkisini en aza indirmeyi başarır ve bu da saf rengin ölçülmesine yardımcı olur.

Bütün Sektörler İçin: MetaVue VS3200

MetaVue VS3200, tekstil renk verilerini dijital bir iş akışı için ölçülen görüntüdeki her piksel için spektral bilgileri yakalayan bir görüntüleme spektrofotometresidir. Uygun 45⁰: 0⁰ aydınlatma tasarımına sahip olmanın ötesinde, MetaVue VS3200 tipik insan görüşü gibi renk verilerini yakalayabilir. MetaVue VS3200, bir küresel spektrofotometre gibi çeşitli tonları aşırı aydınlatmak ve ortalamasını almak yerine, fiziksel hedefin yüzeyinde ki küçük gölgeleri, açık tonları ve gölgeli olmayan noktaları göz ardı eder, böylece gözün gördüğü gibi rengi yakalar.

Tasarımcılar, tasarım ve CAD 3D programlarında renk, doku ve görünümü doğru bir şekilde elde etmek için dijital tasarımları için sayısallaştırılmış renk verilerini ölçmek üzere MetaVue VS3200’ü kullanabilirler. Ortaya çıkan 3D tasarımlar, marka renk uzmanlarının fiziksel laboratuvar çalışmalarını ele alma ve prototip oluşturma işlemleri ile ilgili zaman kaybı olmaksızın ürün kararları vermelerine ve renkleri dijital olarak onaylamalarına izin verir. 

Ekran Seçimi

Tasarımcılar, tedarikçiler ve marka sahipleri Adobe araçları ve CAD 3D programları aracılığıyla ekranda renk kararları vermeye başladıkça, renkleri ekranda doğru bir şekilde gösterme ihtiyacı daha da önemli hale geliyor. Dizüstü bilgisayar ekranları ve bilgisayar monitörleri bu dijital renk dünyasının pencereleri olduğundan, ekranda en iyi renk sunumunu sağlamak için doğru ve tutarlı Renk Yönetimi araçları da kullanılmalıdır.

Tekstil İş Akışınızda Dijital Renk Yönetimini Başlatmada Yardıma mı ihtiyacınız var?

Her iş akışının ve tedarik zincirinin farklı olduğunu biliyoruz. Renk doğruluğunu, ekranda ve üretim boyunca doğru renk ölçümü ve kalibrasyon araçlarını seçme ve kullanma konusunda uzman rehberliği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.