Renk Verilerini Uzaktan Paylaşmanın İpuçları 🎯

Haziran 2, 2020 0 Yazar: odakblog

Hangi sektörde çalışıyor olursak olalım hem doğru renk elde etmek hem de rengin devamlılığını sağlamak için çalışıyoruz. En iyi koşullarda bile doğru renk verisini elde etmek ve paylaşmak zordur. Pandemi sonrası sokağa çıkma ve seyahat yasaklarından sonra bu süreç daha da zorlaşmıştır.

Bugün renk verilerini uzaktan paylaşmanın üç kolay yolunu paylaşacağız, böylece fiziksel hedefler göndermeden veya saha ziyaretleri yapmadan renk hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Dijital Renk Verilerinin Yararları

Tips to Remotely Share Color Data X-Rite Blog

Doğru rengi elde etmek için herkesin aynı hedefe ulaşabilmesi gerekir. Bu benzetmeyi göstermek için yazılımımızda bir hedef tahtası simgesi kullanıyoruz. Ölçümünüz sarı merkeze ne kadar yakınsa, toleransa o kadar yakın olursunuz.

Kendi içinizde bir çalışma yapıyorsanız bunu başarmak daha kolaydır. Ancak çoğumuz, ürünleri pazara sunmak için müşteriler, tedarikçiler ve diğer çalışanlarla birlikte çalışıyoruz. Katılan herkesin aynı hedefe aynı şekilde ulaşması çok önemlidir.

 Örneğin müşteriniz yeni bir tolerans belirlemişse ve siz 4 yıl önce ki standartı kullanıyorsanız aynı hedefe ulaşmaya çalışmıyorsunuz demektir. Ya da siz rengi gün ışığında kontrol ediyorsanız ve müşteriniz ürüne mağaza ışığı altında bakıyorsa yine farklı hedefe ulaşmaya çalıştığınız gösterir. Bu tarz durumlarda iki tarafta hedefi tam 12 den vurmuş gibi gözükebilir ancak bu örnekler her zaman tam anlamıyla eşleşmez.

Herkes aynı hedef renge ulaşmak istiyorsa sorunları düzeltmeye odaklanmak gerekir. Bu odaklamanda bizlere yardımcı olacak kısım ise dijital verilerdir. Dijital renk verilerini kullanmak herkesin aynı hedefe aynı şekilde ulaştığından emin olmamızı sağlar.

Bunlar Nasıl Renk Verileri

Herkesin aynı hedefe ulaşabilmesi için her ölçüm kendi içinde bazı bilgiler barındırır. Bu bilgilerin aynı olması hedefe ulaşılabilirlik açısından çok önemlidir.

1 – Her Ölçüm Bir Kimliğe Sahiptir

Bu, herkesin doğru standarda bakmasını sağlar. Kalite kontrol yazılımımız her ölçüm için benzersiz bir kimlik atar. (ölçüm ismi, tarihi vb.) Siz ve tedarikçiniz aynı kimliğe sahip bir dijital renk standardı kullanıyorsanız, güvenle çalışabilirsiniz.

2 – Spectral Veri

L * a * b * verileri, spesifik bir aydınlatma ve spesifik bir gözlemci içeren spektral veriler kullanılarak hesaplanır. Hedefiniz bir rengin yalnızca L * a * b * verileriyse, bu rengi yalnızca bir koşulda tanımlar. Ve bu koşuldaki bir renk her zaman metametrisme açık hale gelir. Bu bizim önermediğimiz bir yöntemdir. Renk ölçümü için kullanılan aydınlatma ve gözlemciyi içeren spektral verileri eklemek ölçüm doğrulu açısından son derece önemlidir.

3 – İlgili Toleranslar

Renk verileriniz, standart ve bir örnek arasında ne kadar varyasyonun kabul edilebilir olduğunu belirleyen toleransı da içermelidir.

4 – Veri Koşulları

Renk ölçerken, cihazda ayarlanabilen çeşitli koşullar vardır, bunlar arasında:

  • Ölçüm Modu: Ölçümler reflektans mı transmitans modunda mı ölçüldü?
  • Cihaz Tipi: 3 çeşit spektrofotometre var ve bunlardan hangisiyle ölçüm yapıldığı çok önemlidir. 0:45, Küresel ya da Çok açılı
  • Ölçüm Detayları: Hangi ölçüm gözü kullanıldı, speküler koşul dahil mi edildi yoksa hariç mi gibi…

Ölçümle ilişkili her koşul renk verilerine dahil edilmelidir.

Ölçüm koşulları ile ilgili her şeyi özetlerseniz, herkesin aynı veri koşullarını kullanmasını sağlayabilir ve verileri güvenle karşılaştırabilirsiniz. Bu durum olası hataları ve zaman kaybını ortadan kaldıracaktır.

Renk Verilerini Paylaşma

Renk ölçümünü paylaşmanın 3 yolu vardır.

1 – CxF Dosyası

Başlangıçta X-Rite tarafından oluşturulan Renk Aktarma Formatı (CxF) artık bir ISO standardıdır. Bu evrensel dosya formatı, dijital standartların, ölçümlerin güvenli, doğru ve verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar. Renk iletişimi görev açısından kritik olduğunda, renk verilerini iletmek için CxF kullanılmalıdır.

CxF dosyası bir ya da birden fazla ölçümü spektral veriler, toleranslar ve ölçüm detayları gibi yukarıda bahsettiğimiz tüm ölçüm detaylarıyla birlikte aktarır

CxF dosyası oluşturmak için, ölçüm verilerini bir CxF dosyasına dışa aktarmanız yeterlidir. Dosya boyutu küçüktür, böylece e-posta yoluyla kolayca gönderilebilir, bir USB’ye yükleyebilir veya paylaşılan bir sürücüye kaydedebilirsiniz. Alıcı daha sonra aynı renk verilerine erişmek ve onlarla çalışmak için CxF dosyasını yazılımlarına kolayca aktarabilir.

2 – eJob

Bazen insanlar aynı hedefe ulaşmaya çalışırken farklı kalite kontrol ayarlarında çalışabiliyor. eJob içerisinde CxF ve renk verileri gibi tüm detayları içerirken tıpkı bir Excel ya da Word gibi tüm ekran ayarlarınız ile birlikte aktarılır.

Her şey dahil edildiğinden, eJob veri paylaşmayı, aynı hedefe ulaşmayı ve aynı sonuçları tam olarak aynı şekilde görmeyi çok kolaylaştırır. En önemlisi, numuneler ve renk farklılıkları hakkında fikir alış-verişi yapmanızı sağlar.

Tüm kalite kontrol yazılımlarımız eJob oluşturabilir. CxF dosyaları gibi, eJob da e-posta ile gönderilebilir, ancak yalnızca eJob’u destekleyen yazılımlarda kullanılabilir.

3 – PantoneLIVE

PantoneLIVE, çok çeşitli formlarda çok çeşitli marka ve özel renk standartları için bulut tabanlı bir veritabanıdır. Aşağıdakilerin dijital sürümlerini içerir:

  • Naylon, pamuk, polyester gibi çeşitli formatlarda tekstil standartları.
  • Boya Standartları
  • Plastik Standartlar

PantoneLIVE’a erişmek, hangi PantoneLIVE renginin kullanılacağını belirterek, tedarik zincirindeki herkesin aynı hedefe aynı şekilde ulaşmasını sağlar. Lisansı olan herkes renk verilerine erişebildiğinden, dosya göndermek veya eski spektral verileri kullanma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Tips to Remotely Share Color Data X-Rite Blog

Sonuç

Renk çalışmalarında tutarlı sonuçlar elde etmek için tam dijital verilerin paylaşılması önemlidir. Bir renk farkı belirlerseniz, bunun gerçek olduğunu bilir ve nasıl düzelteceğinize odaklanabilirsiniz.

Bu bloğumuz da bahsettiğimiz ürün ya da ürünler ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.