Renk Ölçümü Yaparken Sizi Tuzağa Düşürebilecek 5 Etken

Ağustos 31, 2020 0 Yazar: odakblog

Başarılı bir kalite kontrol yapabilmek için iyi cihaza, sağlam yazılıma ve eğitimli kullanıcılara ihtiyacınız vardır. Ancak her şey yerli yerinde olsa bile, renk kalitesini analiz etmek için spektrofotometre kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

En Önemli 5 Renk Ölçüm Faktörü

1. Kötü Hazırlanmış Standartlar ve Numuneler

Fiziksel standartlar ve numuneler sonsuza kadar aynı kondisyonda saklamak imkansızdır. Zaman içeresinde dikkatsiz kullanım, ışık vb. bir sürü etken yüzünden fiziksel standartlar ve numuneler olması gereken halinden uzaklaşır. Fiziksel standartları ve numuneleri saklamanın 3 yolu aşağıda ki gibidir.

 • Fiziksel bir standart oluştururken, aynı partiden birden fazla numune saklayın ve numunelerin aynı renkte olduğunu doğrulayın. Bir çalışma standardı olması gereken renkten uzaklaştıysa, diğer fiziksel standart ile çalışmalara devam edebilirsiniz.
 • Her kullanıcının standartı oluşturmak için uyguladığı prosedürü belirleyip iş akışına dahil olan herkesin aynı şeyleri tekrarlaması için bilgilendirin. Numunelerinizi temiz tutun. Toz, yağ ve parmak izleri hatalı ölçüm verilerine neden olabilir.
 • Standartlarınızın ömrünü uzatmak için siyah plastik bir torba veya asit içermeyen kağıt zarflar içinde serin ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz. Buzdolapları ve dondurucular da standart ömrünü uzatacaktır.

2. Optik Beyazlatıcılar

Beyaz her zaman göründüğü gibi değildir. Bu etki, üreticilerin ürünlerini daha beyaz görünmesini sağlamak için ekledikleri floresan malzemeler olan optik parlatıcıların varlığından kaynaklanır.

Burada iki beyaz gömleğimiz var. Kumaşlar gün ışığında aynı görünür, ancak UV ışığı altında bakıldığında beyazlar oldukça farklıdır. Bu, ürünleri farklı fabrikalardan parçalarla birleştiren üreticiler için bu gerçek bir sorun olabilir. Bu gömleklerin farklı tedarikçilerin kumaşlarıyla birlikte dikildiği oldukça açık.

 • Optik parlatıcıları kontrol etmek için ipuçları:
 • Üretimlerinizi ya da hammaddelerinizi çeşitli aydınlatma koşullarında incelemek için bir ışık kabini kullanın, böylece üretim veya montajdan önce bir sorun olduğunda bunu gözlemleyebilirsiniz.
 • UV ölçümler yapabilen (UV Filtresi olan) bir spektrofotometre bunu gözlemlemenize yardımcı olacaktır.

Optik Parlatıcı Ajanlar yalnızca tekstil için sorun değildir. Kağıtta, ambalajda, plastikte, boyada, kaplamada ve sıvılarda da bulunabilirler.

3. Metamarizm

Burası Yankee stadyumunun çimleri. Çimler ile ilgilenen ekip çimleri iki farklı renkte büyümeye mi zorluyor? Ya da açık ve koyu yeşil olmak üzere iki farklı çim tohumunu dikkatlice mi ekiyorlar?

Burada, kelimenin tam anlamıyla bir tarafta çimlerin daha yeşil gözüktüğü doğrudur. Çimleri ne tarafa doğru kestiğiniz ve ne tarafa doğru uzamasını istediğinizle alakalı bir durumdur. Farklı bir yöne doğru uzamaya zorladığınızda daha farklı bir renkmiş gibi görürüz. Buna Gonio-görünüm veya geometrik metamerizm denir.

Gonio görünümü, kumaşlarda, özellikle havlı ürünlerde, kadife ve satenlerde oldukça sık görülür. Farklı açılardan baktığımızda farklı bir renk görme ihtimalimiz çok yüksek. Tahmin edebileceğiniz gibi dokulu yüzeylerin ölçülmesi zordur. X-Rite’in Ci7800 küresel masaüstü spektrofotometresi, tüm açılardan yansıyan ışığı ölçebilir ve insan gözünün göreceği ile yakından eşleşen renk ölçümlerini hesaplayabilir.

4. Yanlış Spektrofotometre Seçimi

Doğru renk ölçüm cihazını seçmek için numunelerinizin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Ölçüm verilerinizi etkileyebilecek tüm örnek değişkenleri listelemenin bir yolu yoktur, ancak dikkate alınması gereken birkaç örnek aşağıda belirtilmiştir:

 • Ürünleriniz opak ya da saydam mı? İki durum için ölçüm methodlarınız tamamen farklı olmalıdır.
 • Ürünleriniz ıslak mı kuru mu? Islak ürünler genellikle daha koyu görünür ve bu da ölçümü çarpıtabilir. Islak ürünlerin ölçümleri sitemizden Temassız Spektrofotometrelerimizi inceleyebilirsiniz.
 • Ürünlerinizin sıcaklığı nedir? Çoğu pigment termokromatiktir, yani numuneler ısındıkça renk değiştirirler. Bir gömleği ütülediğinizde rengin nasıl değiştiğini düşünün. Bazen sıcak kuru bölüm soğuyana ve biraz nem kazanana kadar daha az kromatik görünür.

5. Çalışma Prosedürlerinin Eksikliği

Mümkün olduğunca çok değişken belirledikten sonra, bunların etrafında prosedürler oluşturun. Bu, renk kontrolüne dahil olan herkesin, ister sahada ister dışında olsun, bir üretim çalışması boyunca rengi daha stabil olarak kontrol etmesini sağlayacaktır.

 • Olası her senaryonun ayrıntılı bir listesini yapın.
 • Ürünleri ölçerken herkesin uyması gereken prosedürler oluşturun.
 • Ve bunları renk kontrolüne dahil olan herkesle paylaşın.

Aksi takdirde verileriniz tutarsız olur ve renk kontrolünüz düzgün olmayacaktır.

Renk ölçümü ve yönetimi prosedürlerinizi geliştirirken bu durumları göz önünde bulundurarak, doğru renk elde etme olasılığınız arttırabilirsiniz. Eğer farklı bir durumla karşı karşıyaysanız lütfen bizimle iletişime geçin.