RENK KALİTE KONTROL NASIL YAPILIR? ✅ ❌

Mayıs 13, 2019 0 Yazar: odakblog


Kalite kontrol çözümünden nasıl yararlanabileceğinizi belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorun.

 • Müşterileriniz ile renk iletişiminde bulunmak zorunda mısınız?
  Öyleyse “biraz daha açık, bir dokunuş daha kırmızı veya lekeli mavi” gibi terimlerle saatlerce deneme yanılma yoluyla rengi elde etmek imkansızdır.
 • Hammaddelerinizi inceliyor musunuz?
  Eğer yapmıyorsanız ve gelen renk yanlış ise işe başlamadan önce dezavantajlısınızdır demektir.
 • Ürettiğiniz rengin doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız?
  Müşterileriniz ile bir tolerans belirlediyseniz, doğru renk elde edip etmediğinizi ve üretim boyunca doğrulayıp doğrulamadığını biliyor olabilirsiniz. Somut renk verileri olmadan, üretim süreciniz deneme yanılma üzerine kuruludur ve bu çalışmalarınızın etkili bir yolu değildir.

Tahmin etmeyi bırakıp ölçmeye başlayın.
Üretim boyunca renk kalitesini etkin bir şekilde kontrol etmek için dijital verilere ihtiyacınız vardır. Spektrofotometre görünür bölge boyunca yansıyan ve iletilen ışığı yakalayan bir renk ölçüm cihazıdır. Bu renk verisini üretim boyunca kontrol etmek ve değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Kalite Kontrol İhtiyaçlarınız için Doğru Cihazı Seçin Spektrofotometreler taşınabilir ve masaüstü olarak çeşitli boyutlardadır. Uygulamanıza ve işlevselliğine göre üç tip spektrofotometre vardır.

 1. En yaygın olan 0º:45º geometrili cihazlar pürüzsüz ve mat yüzeyleri ölçmek için mükemmeldir. Numuneye sabit bir açıyla yansıtılan ışığı ölçer.
 2. Küresel geometrili cihazlar ışığın tüm açılardan yansımalarını ölçerek, yüzey efektlerini renge dahil ederek ya da etmeyerek ölçümler yapabilir.
 3. Çok açılı cihazlar renge çeşitli açılardan baktığımızda gözümüzün gördüğü farklı renkleri algılayabilir ve bu açılardan ölçümler alabilir.

Güvenle Spesifize Edin, Üretin ve Gönderin! Ambalaj, tekstil, beyaz eşya, otomotiv, boya-plastik gibi tüm sektörlerde spektrofotometrenin dijital verilerinin kullanılması, renginizin kalitesini belirtilen sürede kontrol etmenizi sağlar.

İşletmeniz için mükemmel renk kalite kontrol çözümünü seçmenizde yardımcı olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.