Kalibrasyon, Netprofiler Nedir? Netprofiler’ın Kalibrasyondan farkı nelerdir? 👨‍🔧

Ocak 8, 2019 0 Yazar: odakblog

Bu yazımızın içeriğinde birçok kullanıcı tarafından yanlış yorumlanıp, cihazlar için yapılan tüm işlemlerin neden “kalibrasyon” niteliğinde olmadığının detaylarını sizlerle paylaşmış olacağız.

Öncelikle “Kalibrasyon Nedir?” sorusuyla başlayalım.

“Kalibrasyon” kelimesi dilimize Fransızca’dan girmiş olup; fiziksel ölçü ve test aletlerinin belirli şartlar altında ( ortam sıcaklığı, nem, elektrik direnci…vb. gibi) metrolojik özellikleri bilinen belirli standart referanslar altında alınan ölçümlerin karşılaştırılmasının yapılması ve bunun sonucunda oluşan sapma durumlarından cihazı kurtarma ve asıl alması gereken ölçüm standartlarına getirilme işleminin bütününe kalibrasyon denir.

Peki Fabrika Seviyesi Kalibrasyon Nedir?

Fabrika seviyesi kalibrasyon: Cihazınızın, üretimden çıktığı ilk haline getirilme, diğer bir adı ile resetleme işlemidir. Bu işlemin her kalibrasyon firmasında gerçekleştirilmediğini öncelikle belirtmemiz gerekir. Bu işlem; kullanılan marka cihazların, üretici firması tarafından tanımlanan teknik bir hizmet hakkı olduğu için; ancak üretici firma tarafından atanan Yetkili Servis Merkezi tarafından yürütülen ve uygulanan bir hizmettir.

Kalibrasyonda Kullanılan Ekipmanların Önemi Nedir? Neden Sertifikalandırılmaları Gerekir?

Sektörel dağılımlara bakıldığında cihazlar arasında model farklılığı haricinde, kullanım alanları ve kullanılan cihazların hassasiyet dereceleri farklılık gösterir. Burada yapılacak baskının, baskı sonucunda ortaya çıkarılması beklenilen işin niteliği önem arz eder ve her cihazın tolerans aralıkları birbirilerinden farklıdır. Bu sebeple birbirinden farklı fonksiyonda çalışan cihazlar için tek tip kalibrasyon hizmeti gerçekleştirilmez.

Her bir model cihaz için kullanılan kalibrasyon plakaları vardır. Bunu Netprofiler taşları ile (Portatif D8 Geometrisi cihazlar ve Masaüstü Spektrolar için kullanılan Netprofiler) neden karıştırmamamız gerektiğini yazımın devamında yine sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu plakalar, her yıl üretici firma tarafından kalibre edilebilen nitelikte, özel seramik taşlardan oluşan lisanslı plakalardır. Plakaların içerisinde, kalibrasyonu yapılacak model cihazların olması gereken referans ölçüm değerleri yüklenmiştir ve cihaz kalibrasyonu yapılırken bu seramiklerin her birinden cihazla birlikte defalarca ölçüm alınır, tekrarlanabilirliği test edilir. Cihaz kalibrasyon plakasında bulunan tolerans değerleri arasında ölçüm alırsa sertifikasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, Üretici Firma onayıyla yapılan bir işlem olup, işlem sonucunda Üretici Firma Sertifikası verilmektedir.

Netprofiler Nedir?

Netprofiler: 0/45 geometriden ölçüm alan cihazlar için kart, D8 geometrisinde ölçüm alan portatif model Ci6X Serisi ve Masaüstü Cihazlar için (Ci4200,Ci5,Ci7, Ci7600,Ci7800) plaka set şeklinde olan, yıllık olarak lisansının paket dahilinde yenilenmesi gereken doğrulama kartı & taşlarıdır.

0/45 Geometri cihazlarda kullanılan Netprofiler:

Her bir Netprofiler farklı bir seri numarası ile üretilir ve içerisinde bulunan kartlara yıllık lisans tanımlanır. 0/45 geometride ölçüm alan model cihazlar için, tek kartla birden fazla aynı model cihaza Netprofiler kullanımı yapılabilir. Bu kartlara, 1 yıl içerisinde kullanılmak şartı ile 26 kullanımlık hak tanımlanır. 1 yılın sonunda lisansınız bitmesi durumunda kartın içerisinde kullanım hakkınız kalsa dahi, kartınız kullanım dışı kalır ve işlem yapılamaz. Bu aşamada yenilenmesi gerekir.

D8 Geometri ve Masaüstü cihazlarda kullanılan Netprofiler:

Bu model cihazlar için geliştirilen Netprofiler, özel bir taş serisi şeklindedir. Yine diğer Netprofiler’lar gibi yıllık lisanslıdır. Bu model Netprofiler’ın içerisinde kullanım hakkı sınırı bulunmamaktadır. Taşların 2 yıllık, lisansın yıllık aktif kullanım süresi vardır. 1 yılın sonunda kullanıma devam edilmesi için lisansın yenilenmesi zorunlu hale gelir. 2 yılın sonunda da hem lisans hem de taşların yani kitin tamamının yenilenmesi gerekir.

Netprofiler neden bir Kalibrasyon Değildir?

Netprofiler size, ortam koşullarına ve cihazınızın kullanım sıklığına bağlı olarak referans değerlerinde cihazınız ölçüm alıyor mu? Doğru profilleme yapıyor mu? sorularınıza yanıt olarak cihazınız servise gelmeden zaman kazanmak ve kontrol altında tutup bunu raporlayabilmeniz için üretilen bir üründür. Bu doğrulamayı yaparken cihazınızın içinde bulunan tozlaşmalar, parça içerisinde kullanıma bağlı olarak yaşanılan deformasyonlar tespit edilemez. Cihazınız aslında yanlış ölçüm alırken veya almaya yakınken netprofiler bu konuda size destek sağlamaz. Cihaz yanlış ölçüm alırken bile profillemeye devam eder. Bu da baskıya gireceğiniz zaman üretim aşamasında ciddi problemlerle karşılaşmanıza neden olur. Bu da baskı kalitenize yansır. Netprofiler’den geçerken, fabrika seviyesi kalibrasyondan kalan birçok cihaz örneğine rastlanmıştır.

Bu sebeple cihazların yıllık periyodik bakım kalibrasyona gelip, aynı zamanda ölçümlerinizi de kontrol altında tutabilmeniz için Netprofiler ile birlikte çift taraflı kontrol her zaman çıkaracağınız işin kalitesini arttıracak, bu sayede daha verimli sonuçlar elde etmenize yarayacaktır.

Kalibrasyon ve Netprofiler hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.