Inter-Instrument Agreement Nedir? Bir başka ifadeyle Cihazlar Arası Uyum Neyi ifade eder?📲

Ekim 15, 2019 0 Yazar: odakblog

Cihazlar arası uyum, iş akışınız için renk ölçüm cihazlarını seçerken çok önemli bir husustur. Ne yazık ki, ne anlama geldiği ve neden önemli olduğu konusunda çok fazla bilinmeyen ancak önemli teknik bir konudur.

Ci7860 küresel geometrili masaüstü spektrofotometresi, en hassas ana renk standartlarını oluşturmalarını sağlayan, 0.06 ortalama Delta E * cihazlar arası uyum spesifikasyonuna sahiptir.

Bugün mümkün olduğunca bu konuyu basitleştiriyoruz. Cihazlar arası uyum, modeller arası uyum ve tekrarlanabilirlik gibi diğer terimlerin birbirinden ne kadar farklı olduğunu ve renkli iş akışınız için neden gerçekten göz önünde bulundurmanız gerektiğini anlamanız için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  • Cihazlar arası uyum (Inter-Instrument agreement), aynı marka ve modeldeki iki cihazın renk ölçümünü ne kadar doğru yapabileceğini gösterir. Buradaki anahtar “marka ve model”, yani iki Ci64 küresel portatif spektrofotometre veya iki MA-T12 çok açılı spektrofotometreden ölçümleri karşılaştırıyorsunuz.

  • Ci64 ve MA-T12 gibi iki farklı enstrümanın ne kadar doğru bir şekilde karşılaştırabildiğini ölçmek, (inter-modal agreement) modeller arası uyum olarak nitelendirilir.

  • Peki tekrarlanabilirlik (repeatability) nedir? Bu tek bir cihazın ölçümü ne kadar doğru yapabildiğini gösterir. Aynı noktadan tekrar edilen ölçümlerin sonuçlarının yakınlığı ile ilgili ilgilidir.

Tedarik Zincirinde Renk Ölçüm Sonucu Sapmalarının Başlıca Nedenleri

Renk ölçümünde, bir tedarik zinciri boyunca renge etki eden bazı faktörler vardır.

Inter-Instrument Agreement

İşte bir örnek. Ci7860, cihaz içi değişkenliklerin renk hatasına katkısını en aza indirgemek için özel olarak tasarlanmıştır ve en hassas ana renk standartlarını oluşturmak için en doğru ve tutarlı renk kontrolünü sağlar. 0,06 ΔE * ab değerinde bir cihazlar arası uyum değerine sahiptir. Eğer bir Ci7860 ile ölçüm yaparsanız, sonuç, renk uzayındaki L * a * b * düzleminin geometrik merkezine +/- 0.06 ΔE uzaklıkta olacaktır.

Geometrik merkez ölçümünü elde etmek için, bir ana standart oluşturuyoruz ve onu izlenebilirlik sertifikası için Ulusal Standartlar Enstitüsü’ne (NIST) gönderiyoruz, sonra cihazı bu titiz verilerin etrafında oluşturuyoruz.

Karışıklıkların çoğunun meydana geldiği yer işte burası.

  1. Bir Ci7860 masaüstü cihazı ile ölçüm alırsınız ve farkı + b * tarafında +0.05 ΔE’dir. Bu kabul edilebilir.
  2. Aynı numunenin başka bir ölçümünü farklı bir Ci7860 ile alırsınız ve fark, -b * tarafında -0.05 ΔE’dir. Bu da kabul edilebilir.
  3. Bununla birlikte, iki ölçümü karşılaştırdığınızda, aslında .1 ΔE ayrıdırlar. Bu, her iki cihazın da tolerans dışı olduğu anlamına gelmez. Her ikisi de belirtilen cihazlar arası uyum değeri içerisindedir.

Inter-Modal Agreement

Müşterilerimiz, renkli iş akışında farklı cihazlar kullanırken daha da fazla sorunla karşılaşabiliyor.

Portatif Ci64’ten elde edilen ve daha hassas Ci7860’a ait verileri düşünün. Farklı küre çapları, ölçüm portu boyutları, detektör dizileri ve ışık kaynakları kullanarak çalıştıkları için, aynı şekilde okumak neredeyse imkansız gibi görünsede, cihazlarımız arasında mümkün olan uyumu yakalamak için çok çalıştık. Yeni modelimiz olan Ci6x serisi ve eski model SP serisi cihazlarımız buna en iyi örneklerdir. Farklı cihazlar olmalarına rağmen, modeller arası uyumu oldukça yakındır.

Ci64 0,13 ΔE * ab değerinde cihazlar arası uyuma sahip en hassas küresel portatif spektrofotometremizdir.

Neden Önemli?

Birden fazla departmanda veya bir tedarik zincirinde çalışıyorsanız, renk tutarsızlığı sorununu gözlemleme şansınız olmuştur. Çoğu zaman, bu tutarsızlık, rengi tasarlamak, üretmek ve kontrol etmek için farklı cihazlar kullanmaktan kaynaklanır.

Örneğin, marka sahibi standart oluşturmak için Ci7860 kullanıyorsa, kalite kontrol üretim doğruluğunu doğrulamak için Ci64’ü kullanıyorsa, elmaları elmalar ile karşılaştırmıyorsunuz. Bunu, her bir rengi standart oluşturmak için tedarik zincirinde kullanılan farklı cihazların sayısıyla çarpın; her kademede standarttan uzaklaşmış olacaksınız.

Eğer modeller arası bir uyum söz konusu ise tek bir dijital standart kullanarak birden fazla noktada kontroller yapılabilir. Bu cihazlar arası uyumun en başarılı olduğu durumdur.

Ne yapmalıyız?

Tahmin edebileceğiniz gibi, tekrarlanabilirliği iyi olan bir cihaz kullanarak en yakın ΔE sonuçlarını elde etme olasılığınız çok yüksektir, ancak çoğu tedarik zincirinin verimli ve etkili çalışması için birden fazla cihaza ihtiyacı vardır. Çok spektrofotometreli bir ortamda en doğru renk iş akışını oluşturmak için bazı ipuçları.

1.Mümkün olduğu kadar tedarik zincirinizde ve satıcılarınızda aynı enstrümanları kullanın.

2.Cihazın tekrarlanabilirliğini sağlayın. Bunu yapmak için sık sık kalibre etmeniz gerekir. günlük olarak tavsiye ederiz, ancak yoğun kullanılan yerlerde her sekiz saatte bir ya da dört saatte bir kalibrasyon yapılmasını tavsiye ederiz. Ayrıca yıllık olarak belirlenmiş bakım / sertifikalandırma için cihazlarınızı servise göndermelisiniz.

3.Paylaşılan fiziksel standartlara ortak bir zemin bulun. İki farklı cihaz kullanıyor olsanız bile, ölçüm yaparken aynı standarda göre karşılaştırmak ölçülebilir ve karşılaştırılabilir bir ΔE limiti sağlayacaktır. Bu noktada ölçüm karşılaştırmalarını doğru yapabilmek için ayrıca linkteki yazımızı inceleyebilirsiniz.

https://blog.odakkimya.com.tr/uretimde-renk-farkindan-kaynakli-musteri-iadesi-ve-atik-miktarini-azaltmanin-yollari-%f0%9f%8c%88/


4.Hem baskı hem plastik yüzeyin rengini kontrol etmek gibi zorlu endüstrileriniz varsa, muhtemelen farklı geometrilere sahip enstrümanlarla karşılaşacaksınız. Aynı hedef veriyi isteyin veya daha iyi bir eşleşme için fiziksel bir örnek isteyin. Hangi enstrümanı kullanırsanız kullanın, hedefin ΔE değeri doğru olacaktır.

5.Cihaz performansını optimize etmek ve cihazlar arasındaki farkı azaltmak için NetProfiler gibi bir çözüm ekleyin. Bu kullanımı kolay çözüm, ölçüm kayması nedeniyle maliyetli hataların azaltılmasına yardımcı olur, servis ihtiyacı olan cihazları tanımlar ve ürünlerin üretiminde yanlış renk oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, farklı cihazlardan oluşan bir havuz yönetiyorsanız, hepsini merkeze yaklaştırmak, hepsinin bir araya gelmelerine yardımcı olur.

Kafanız hangi cihazı kullanacağınız konusunda karışıksa, endişelenmeyin. Bu teknik bir konu. Lütfen bizimle temasa geçin; renkli iş akışı gereksinimleriniz için tekrarlanabilirlik, modeller arası uyum ve cihazlar arası uyum için en iyi dengeyi bulmanıza yardımcı olabiliriz.