Color iMatch Multi-Flux ile Formülasyon Yazılımı📊

Şubat 7, 2020 0 Yazar: odakblog

Color iMatch Multi-Flux Formülasyon Çalışma Mantığı

Yenilikçi bazlar, transparan ürünler veya özel efektler için çok fazla talep olduğunda, boya, kaplama ve plastik uygulamalar için renk formüle etmek zor olabilir. Bu üretimleri yapabilmek için, formülasyon yazılımının da yenilikçi olması gerekir.

Kısa bir süre önce Color iMatch formülasyon yazılımımızın 10. Sürümü kullanılmaya başlandı. En düşük maliyet ve en az renklendirici gibi maliyet düşürücü parametreleri seçmenizi sağlayarak, uygulamanız için en iyi formülü belirlemenize yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Eski veri tabanlarınızı kullanabilir, böylece yıllar boyunca oluşturduğunuz verileri kaybetmeden ve eski veri tabanınızda neyin doğru çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz, böylece zaman geçtikçe daha hızlı ve daha az maliyetle çalışabilirsiniz.

Spektral veriler ve tamamen yeniden yapılandırılmış Multi-Flux kullanarak, Color iMatch, tek bir veri tabanından beyaz veya beyaz olmayan reçeteleri hesaplayabilir. Opak, şeffaf veya yarı saydam örnekler için reçete alabilirsiniz. Ci7x gibi masaüstü küresel spektrofotometrelerimizden herhangi biriyle kullanıldığında, aynı veritabanı hem refklektans hem de transmitans modlarındaki örnekleri formüle etmek için kullanılabilir.

Color iMatch’in nasıl çalıştığı hakkında birçok soru alıyoruz. Bugün Multi-Flux çalışma mantığını çok güçlü ve onu benzersiz kılan değişikliklerine daha yakından bakacağız.

Multi-Flux: Yeni Nesil Renk Formülasyonu

Geleneksel olarak, renk formülasyon yazılımı Kubelka-Munk, Saunderson Correction ve Lambert-Beer gibi matematiksel teorilere dayanmaktadır. Formülasyon için yeterli olmalarına rağmen günümüz renk endüstrisinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamamaktadırlar.

Multi-flux RT(Reflektans) modeli, Color iMatch ve InkFormulation yazılımının önceki sürümlerinde mükemmel sonuçlarla kullanılmış olsa da, bu yeniden tasarlanmış sürüm iki önemli optimizasyon sunar:

  1. Pigmentlerin açılımlarını ve daha iyi düzeltmeler için reçetelerin konsantrasyonunu hesaplayan yeni bir düzeltme sistemi. Renk eşleşmesi daha az düzeltme ile elde edilir ve her adım Delta E’deki mesafeyi azaltmak için garanti edilir.
  2. En üst düzey reçete formülasyonu ve düzeltmeler için en uygun pigmentasyon kombinasyonunu bulmak için geliştirilmiş verileri kullanan yeni bir sıralama sistemi.

3 Boyutlu Gamut Viewer’ı kullanarak başarılabilirliği görsel olarak değerlendirin

Color iMatch Endüstriyel Uygulamalar

Color iMatch, çok çeşitli uygulamalar için uyarlanmış tek bir matematiksel model kullanır.

Boya ve Kaplama

Geçmişte, X-Rite’nin ColorMaster yazılımında kullanılan Kubelka-Munk modeli, opak boyalar ve kaplamalarda formülasyon performansı ölçütüydü. Bununla birlikte, Color iMatch’teki yeni nesil Multi-Flux, Kubelka-Munk’ın performansından daha fazladır, ayrıca boya tabanının tipine bağlı olarak ek formülasyon avantajları sunar.

  • Birkaç ek açılım paneli ile şeffaf taban çeşitliliğini genişleterek, şeffaf olmayan bazlarda da kolaylıkla formüle edebilir.
  • Herhangi bir opak olmayan tabanı kullanarak ürün yelpazesi oluşturabilirsiniz. Multi-Flux sistemi en az minimum saydamlığa sahip açılımları gerektirdiğinden tam opak bazlar kullanılmadan yapılabilir.

Plastik

Plastik uygulamalar için, formülasyon performans karşılaştırması, Color iMatch’teki Multi-Flux önceki sürümlerinde olduğu gibidir. Buradaki tüm yeni geliştirmeler, birkaç önemli iyileştirme ve düzeltme performansını geliştirmiştir.

  • Sıralama sisteminin size en iyi pigmentasyon oranı ve en iyi reçeteyi sağlayacak şekilde çalışmaktadır.
  • Daha az düzeltme adımıyla renk uyumunu sağlar. Sonraki her deneme üretim süreci doğruluğu sağlanana kadar Delta E değerini hedefe doğru azaltır.

Teknik bir soru veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, formülasyon uzmanlarımızla konuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.